2013. október 30., szerda

Szülinapi tortám - Triple Sec torta

Ma egy születésnapi tortával jövök. De ajánlom bármilyen felnőtt rendezvényre, mivel alkoholos. :)

Hozzávalók: 

Piskóta:
- 8 tojás
- 8 evőkanál cukor
- 8 púpos evőkanál liszt
- 1 csomag sütőpor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1 csipet só

Krém:
- 2 csomag vaníliás pudingpor
- fél liter tej
- 15 dkg cukor
- 1 fél vaníliarúd vagy 1 csomag vaníliás cukor
- 400 ml habtejszín
-3-4 kupak triple sec likőr
- 1 csomag habfixáló

Díszítés: 
- 200 ml habtejszín
+színes golyók, bármivel lehet díszíteni igazából

Elkészítés:

A szokásos módon piskótát sütünk. A sütőt előmelegítjük 160-180 fokra. A tojásfehérjét egy csipet sóval kemény habbá verjük, hozzáadjuk a kristálycukrot és a vaníliát, majd egyesével a tojások sárgáját is hozzáadagoljuk. Utána óvatosan a sütőporral elkevert lisztet adjuk hozzá, majd a kivajazott és lisztezett sütőformába öntjük a masszát. Ha megsült sütőrácson teljesen kihűtjük és 3 részre osztjuk.
Amíg hűl a piskóta elkészítjük a krémet. A pudingokat a tejjel felfőzzük, hozzáadjuk a cukrot és 3 kupak triple sec likőrt. Akkor jó, ha jó sűrű krémet kapunk. Ezt a krémet is kihűtjük, majd ha kihűlt hozzákeverjük a közben kemény habbá vert habtejszínt, amihez hozzáadtuk a habfixálót. Vigyázzunk itt már óvatosan keverjük össze a főzött krémet és a habtejszínt, majd ízesítjük további 1-2 kupak triple sec likőrrel. 
A tortalapokat megkenjük krémmel (közéjük adhatunk még narancs befőtt szeleteket, de sajnos nekem most nem volt itthon, ezért én kihagytam belőle). A krém maradékával beborítjuk a torta külsejét is. Hűtőbe tesszük megdermedni, mielőtt feltennénk rá a díszítést. A tetejét és az oldalát ízlés és kedv szerint dekorálhatjuk felvert natúr tejszínhabbal és különböző díszekkel. 

Fázisképek:

1. lépés: A sütőforma előkészítése
2. lépés: A piskóta megsütése
3.lépés: A piskóta kihűtése
4. lépés: A főzött krém elkészítése
5.lépés: A főzött krém kihűtése
6.lépés: Habtejszín felverése
7.lépés: A két krém összekeverése
8.lépés: A kész krém
9.lépés: Beborítom a tortát
10.lépés: Díszítem
A kész torta



2013. október 28., hétfő

Amerikai csokis keksz


Bevallom ez most nem az én alkotásom, hanem a férjemé, de mivel tegnap készült belőle egy dupla adag hozom a receptet hozzá. :) 

Hozzávalók: 

- 20 dkg liszt
- 15 dkg kristálycukor
- 3 csapott teáskanál sütőpor
- 1 csapott teáskanál szódabikarbóna 
- 1 csomag vanillincukor
- 1 csipet só
- 2 darab tojás
- 15 dkg puha vaj (nem folyósra olvasztott, csak kéz meleg)
- 10-15 dkg apróra vágott étcsokoládé
+ én tettem bele egy fél kupaknyi cherryt, ami jól illett a süteménybe, de nem nyomta el (nem kötelező)
+ lehet beletenni 10 dkg apróra vágott mogyorót is (sózatlant) 

Elkészítés:

A csokit és ha tettünk bele mogyorót apróra vágjuk. A többi hozzávalót egy robotgép segítségével összedolgozzuk és ha kész, akkor fakanál segítségével hozzákeverjük a csokit és a mogyorót. Sütőpapírral bélelt tepsibe egy teáskanál segítségével kis halmokat formázunk, egymástól kissé távolabb. A vaj miatt szétfog kissé folyni, terülni és ezért kell helyett hagyni. 200 fokra előmelegített sütőben 10-12 perc alatt megsütjük, majd hagyjuk kihűlni. 

Extra tippek:

Majd a képeket látszani fog, hogy lehet variálni a recepten, például a csokoládéval. Tegnap nem sima ét csokit használtunk, hanem ízesített fajtát, az egyik gyömbéres a másik vörös áfonyás volt. Ezzel is más ízhatást érhetünk el és azért is adtunk hozzá cherryt, hogy kiemeljük a sütemény ízét. De el is hagyható!
Mi dupla adagot szoktunk belőle készíteni, mert egy adag elég hamar elfogy. Ezt a fajta süteményt fém dobozban elég sokáig lehet eltárolni, de annyi ideig úgyse marad meg, hogy kipróbáljátok ;) 

Fázisképek:

1. lépés: Előkészítés (itt még csak 1 adaghoz)
Itt a variálhatóság lehetősége ( étcsokoládé változtatás)
2. lépés: Felaprítjuk a csokit
3. lépés: Minden hozzávalót összekeverünk
4.lépés: Hozzáadjuk az aprított csokoládét
5. lépés: Adagoljuk
6. lépés: Megsütjük
Itt egy közelebbi kép, nem a legszebb sütemény, de annál finomabb ;)
Jó sütögetést és jó étvágyat hozzá! 

2013. október 26., szombat

Nem recept, de öröm :)

Most nem egy recepttel jöttem, csak egy jó dolgot akarok megosztani veletek. Bővült a konyhai repertoárom. Egy elég hasznos kis kütyüt kaptam, méghozzá egy kimondottan tészta főzéshez használatos edényt. Eddig mindig szenvedtem, mert nem szerettem a spagettit eltörni, de kedvem se volt 4000 literes edénybe vizet forralni csak azért, hogy hamarabb kész legyen az étel, ezért mindig csak vártam és vártam, hogy az egészet ellepje a víz. S ez perceket vett el, arról nem is beszélve, hogy nem egyenletesen főtt át a tésztám és energiát pazaroltam rá. De ez most megváltozott! :D Párom meglepett vele, íme az új csodaedénykém a héten még száz százalék, hogy kipróbálom. Már csak helyett kell neki találnom az így is szűkös szekrénykémben...

A jobb oldali az, mellette a tegnap elmaradt nudli morzsáját pirítom épp :)

2013. október 25., péntek

Egy alap-két étel

A mai nap két étellel is jöttem. Az alapja egy és ugyanaz, vagyis a burgonyás tészta. Készült belőle egy édes fogás, a lekváros nudli és egy sós fogás, a gnocci sajtos-parajos mártással. Akkor kezdjük az alaprecepttel, ami a burgonyás tésztához kell. Ezt kimondottan tudom ajánlani a kisgyermekes családoknak is, mivel a sodrásban a picik is beszállhatnak és mindamellett, hogy gyorsan és játékosan tanulnak főzni jó szórakozást is biztosíthatunk nekik. 

Hozzávalók az alaphoz:

- 1 kg burgonya
- 20-30 dkg liszt (ez függ, hogy mennyire lisztes a burgonyánk)
- 1 evőkanál búzadara
- 2 evőkanál olaj (én jobban szeretem zsírral, abból egy jó púpos evőkanálnyi mennyiség kell)
- 1 db tojás
- só

Elkészítés: 

Először is fogjuk a burgonyát és héjastul megfőzzük, enyhén sós vízben. Majd megpucoljuk és burgonyanyomóval áttörjük és hagyjuk kihűlni, különben a világ összes lisztje se lesz elég a tészta összeállításához. :) A kihűlt krumplihoz hozzáadjuk a zsiradékot, a lisztet, a darát, megsózzuk és a tojással összegyúrjuk. Pihentetés nélkül dolgozzuk ki. Lisztezett deszkán formázzuk a kívánt ételhez. ( Megjegyzés: ez az alap jó gnoccihoz, nudlihoz, szilvás vagy lekváros gombóchoz stb.) 

Fázisképek:

1.lépés: Felrakjuk főni a burgonyát
2. lépés: Meghámozzuk

3. lépés: Összetörjük és kihűtjük
4.lépés: Hozzáadjuk a többi hozzávalót

5. lépés: Kidolgozzuk a tésztát


Burgonya sodrott azaz a nudli elkészítése: 

A burgonyás tésztát egyenlő nagyságú cipókra osztjuk, én ebből a mennyiségből 16 kis cipót hoztam ki. Ezeket a kis mancsunkkal, mint az óvodában elkezdjük kisodorni (itt jöhetnek a gyerekek, akik biztos élvezni fogják, a lényeg, hogy mindig legyen alaposan lelisztezve az alap különben leragadhat). Én kb. ujjnyi vastagságúra nyújtottam őket, majd lisztezett késsel kisebb darabokra vágtam. Ezeket a darabokat egyenként a két tenyerünk között  egy mozdulattal megsodorjuk és kialakítjuk a nudli végleges formáját. 
Sós vízbe kifőzzük és jól leöblítjük. (Megjegyzés: vigyázzunk ez friss tészta, ennek nem kell éveket a vízben töltenie, mint a mirelit verziónak. Akkor jó, ha feljön a víz tetejére, hagyjuk egy fél percet még főni és szűrjük le!) 10 dkg  olajon/zsíron 10 dkg zsemlemorzsát szép aranybarnára pirítunk, nem megégetjük csak szép szint adunk neki. Majd a kifőtt tésztát óvatosan átforgatjuk benne vigyázva,nehogy összetörjük a tésztát. Forrón lekvárral és porcukorral tálaljuk. 

Fázisképek: 

1. lépés: Egyenlő részekre osztjuk  és kinyújtjuk.
2. lépés: Formázzuk a tésztát 
2. lépés: Formázzuk a tésztát(2)
3. lépés: Forrásba lévő enyhén sós vízbe kifőzzük
4. lépés: Itt a kifőtt nudli, enyhén leolajozva
Megjegyzés: Holnap tudok csak kész, morzsázott nudli képeket feltenni, mert ennél a fázisnál vettem észre, hogy elfogyott itthon a zsemlemorzsám és nem tudtam befejezni. XD

5. lépés: Tálalás

És akkor jöjjön a második étel, ugyanebből a tésztából. A gnocci is ugyanezen a fázislépéseket ment keresztül, mint a nudli csak kisebbre sodortam őket. A hangsúlyt inkább a mártás elkészítésére helyezném. Először is fokhagymás olajat melegítettem az edényben. (Ha nincs ilyenünk, akkor normális étolaj is megteszi és nyomjunk bele 2-3 gerezd fokhagymát, ízlés dolga) Én fagyasztott paraj levéllel dolgoztam, de frissel is is ugyanolyan lesz, sőt a mirelit bolti verzió is megteszi. Ezt csak azért mondom, mert nekem levél formájában van lefagyasztva és nem pürésítve, de ez ne zavarjon senkit. Szóval megfonnyasztom a spenót leveleket, majd sózom, borsozom. Ha kész félre teszem. 
Ezután elkészítem a besamelt, azaz tejmártást. A hozzávalói: 4 dkg vaj/olaj, 2 púpos evőkanál liszt, 4 dl meleg tej, só, fehér bors vagy szerecsendió. Az elkészítése se nehéz, először a vajat felforrósítom, de nem égettem oda, csak legyen meleg. Hozzáadom a lisztet és addig kevergetem, ameddig a színe eléri a megfelelő árnyalatot. (átfehéredik, de nem barnul meg!) Ha ez kész, akkor a forró tejjel egyszerre felöntöm és sűrű péppé főzöm. Sózom, borsozom. 
Mivel nekem sajtos- parajos gnoccira van szükségem, ezért én egy darabka sajtot reszelek a besamel mártásba. Ez ízlés dolga, mindenki eldöntheti mennyire domináljon nála a sajt íze. Végül a sajtos besamelmártáshoz adom az előzőleg megfonnyasztott spenótot és összedolgozom vele. Legvégül pedig a gnoccit is belekeverem. Sajttal megszórva tálalom. Önálló fogásként is megállja a helyét, de köretként is alkalmazhatjuk. 

Fázisképek:

1. lépés: A főtt gnocci
2. lépés: Spenót elkészítése
3.lépés: Besamel készítés-liszt pirítás
4.lépés: Besamel készítés-felengedés tejjel
5.lépés: Sajt hozzáadása
6.lépés: Paraj hozzáadása
7. lépés: Sajtos-parajos gnocci tálalva


2013. október 23., szerda

Tigris kenyér

Hétvégén csináltam ezt a receptet. Az eredeti itt található: http://illeskriszkonyhaja.blogspot.de/search/label/keny%C3%A9r de azért leírom, mert ez a recept nekem nagyon bejött és nagyon finom is. S az igazság az, hogy kicsit javítottam is rajta, mert az egyiket az eredeti recept alapján, a másikat saját variálással borsosan készítettem el.

Szóval a hozzávalók:

Tészta hozzávalói: 
- 80 dkg sima liszt
- 1,5 bögre langyos víz
- 1/3 kocka friss élesztő
- 1/2 dl langyos tej
- 1 csapott evőkanál cukor
- 1 evőkanál só
- 2 evőkanál vaj
- 3 evőkanál tejpor

Tetejére: 
- 1/2 csésze meleg víz
- 1 kávéskanál cukor
- 1 mokkáskanál só
- 1 evőkanál olaj
-  1/2 csomag száraz élesztő
- 1 csésze kukorica liszt
(Ennek az egésznek tejföl sűrűségűnek kell lennie.)

Elkészítés:
"Az élesztőt felfuttatjuk a tejben egy csipet cukorral. A lisztet tálba szitáljuk, közepébe mélyedést készítünk. A mélyedésbe öntjük a felfutott élesztőt és a többi hozzávalót. Alaposan kidolgozzuk a tésztát, hogy jó rugalmas és sima legyen. Ezután olajos kézzel átsimogatjuk, majd letakarva, meleg helyen 1 órát kelesztjük. Mikor megkelt, lisztezett lapon finoman átgyúrjuk a tésztát, majd ketté osztjuk. Oválisra nyújtjuk őket, majd feltekerjük. A kenyerek végeit összecsípjük. Éles késsel bevagdossuk a kenyerek tetejét, majd áttesszük őket egy sütőpapírral bélelt tepsire. A tetejére szánt hozzávalókat kikeverjük, majd jó vastagon megkenjük a kenyerek tetejét. A sütőt előmelegítjük 180-200 C-fokra és teszünk az aljába egy tálba vizet, hogy majd gőzben süljön a kenyér. A kenyereket kb. 20-25 perc alatt szép pirosra, ropogósra kisütjük. Kihűtjük, majd frissen tálaljuk. Kiváló reggeli vagy vacsora hozzávaló..."

A saját csavart ott követtem el, hogy amikor a kenyér tésztáját két részre osztottuk akkor az egyik felét a megszokott módon Illéskrisz Konyhája receptje alapján készítettem el. Míg a második felébe gyúrtam frissen őrölt vegyes borsot és a tetejére is szórtam belőle. Így kissé pikánsabb lett. De az alapreceptet csak ajánlani tudom, a legfinomabb kenyér alap, amit eddig elkészítettem.

Fázisképek: 
1. lépés: Dagasztás
 2. lépés A tetejére a massza összeállítása
 3.lépés A "kész massza"
 4.lépés A megkelt tészta
 5. lépés A kenyér nyújtása és tekerése
 6. lépés A tigris mintázat kialakítása
 7. lépés A megsült kenyér/ek (a bal oldali a borsos)
 8. lépés A megsült kenyerek ( alsó a borsos)
 9. lépés A felszeletelt kenyér :)

Az egyik régebbi sütésből készült képem :)


Almás krémes süti

Sziasztok!

Ma egy finom krémes sütemény receptet hoztam. Tegnap készítettem el először, az alapja a "Csábító házi sütemények" című kötetből van, de alakítottam rajta. 

Hozzávalók:

A piskótához:
- 18 dkg cukor
- 14 dkg liszt
- 10 dkg vaj
- 4 db tojás

Az almás töltelékhez:
- 1 kg alma
- 10 dkg cukor
- ízlés szerinti fahéj
- 1 evőkanál citromlé

A főzött krémhez:
- 2 csomag főzős vaníliapuding
- 15 dkg cukor
- 3 dl tej
- 2 dl víz
- 3 tojás

Habhoz:
- 2,5 dl habtejszín (cukrozott)
- 1 csomag habfixáló

Elkészítés:

A tésztához felverjük a tojásfehérjéket a cukorral és egy csipet sóval. A keményre felvert tojásfehérjékhez hozzáadjuk a tojássárgákat, majd beleszitáljuk a lisztet. Végül hozzáadjuk a megolvasztott, de nem forró vajat. Ha ez kész, akkor sütőpapírral bélelt tepsibe önjük és 180 fokon megsütjük. (30-40 perc sütőtől függ, tűpróbával kell ellenőrizni)

Eközben az almákat meghámozzuk és nagy lyukú reszelőn lereszeljük. Kevés cukorral, citrommal és a fahéjjal addig főzzük, ameddig elfövi a levét. Kihűtjük és hidegen a kész piskótára kenjük. 

A főzött krémhez felverjük a tojásfehérjét a cukor harmadával (5 dkg). A két csomag pudingport  a maradék cukorral (10 dkg) a tejjel és vízzel sűrűre főzzük,közben hozzáadjuk a tojássárgáját és elkeverjük vele. Ha besűrűsödött a krém hozzáadjuk óvatosan a felvert tojásfehérjét is,  de vigyázzunk, nehogy összetörjük a habot. Ha kész picit hűtjük és rákenjük az almás réteg tetejére.

Legvégül elkészítjük a tejszínes réteget. A tejszínt keményre verjük, hozzáadjuk a habfixálót és a főzött krém tetejére simítjuk. Díszítésképpen megszórhatjuk egy kevés őrült fahéjjal. Hűtőben tároljuk. 

Fázisképek:
1. Hozzávalók
 2. Piskóta előkészítése
 3. Kész piskóta sütés előtt
 4. Megsült piskóta
 5. Alma főzése
 6. Alma dinsztelése
 7. Közben a puding főzését is elkezdhetjük
 8. A tojássárgája hozzáadása után, besűrűsődve
 9. Jöhet hozzá a felvert tojásfehérje
 10. A piskótára felkerül a kihűtőt almás réteg
 11. Majd a főzött pudingos réteg következik
 12. Felverjük a habtejszínt
 13. Utolsónak a habtejszínes réteget is felvisszük
 14. Jöhet a tálalás





Jó étvágyat kívánok hozzá!