2013. november 28., csütörtök

Spenótos rizottó magyaros májjal

Spenótos rizottó magyaros májjal, ami igazából nem a hivatalos magyaros máj, de mégis milyen más nevet kaphatott volna? :) A lényeg, hogy ez az étel is a szívemhez nőtt és imádom.

Hozzávalók a rizottóhoz:

- 15 dkg rizottónak való rizs (ebben az esetben tényleg csak ez jó!)
- 1 közepes fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 5 dkg vaj
- 1 dl fehérbor
- 1 liter csirkealaplé
- 10 dkg parmezán sajt
- 3 marék friss spenótlevél csíkra vágva

Elkészítés:

A hagymát megpucoljuk és apró kockákra vágjuk. A vaj felével megpároljuk a kockára vágott hagymát és a csíkokra vágott spenótleveket.Ha megfonnyadt hozzáadjuk a rizst és 1-2 percig pirítjuk, majd merőkanalanként adagoljuk hozzá felváltva az alaplevet és a bort. Közben belereszeljük a fokhagymát is. Ezt a folyamatot egészen addig ismételjük, ameddig a rizsünk megpuhul, majd utána hozzáadhatjuk a parmezánt. Ízesítjük pici sóval és őrölt borssal. Hagyjuk 8-10 percet pihenni, majd keverjük hozzá a maradék vajunkat és kész is a rizottónk.

Fázisképek:

1.lépés: Hagyma párolása
2. lépés: Mehet rá a spenót
3.lépés: Így néz ki mikor lehet rá a rizs
4.lépés: Szóval hozzáadjuk a rizst
5.lépés: Felváltva bor, húsalaplé... :)
6.lépés: A reszelt parmezán helyett most gouda sajt került bele
Itt a kész fogás a májjal karöltve :)

Hozzávalók a magyaros májhoz:

- 300 gramm sertésmáj
- liszt a máj bevonásához
- só
- bors
- őrölt paprika

Elkészítés:

A májat vékony csíkokra szeletelem, majd a borssal és fűszerpaprikával ízesített liszthez keverem. Olajat hevítek (fokhagymás olajat, de ha nincs reszelhetünk a sima olajunkba is fokhagymát, csak vigyázzunk nehogy megégjen és ezáltal keserű legyen!) és mikor elértem a megfelelő hőmérsékletet (ne legyen forró az olaj!) akkor a csíkokra vágott májat beleteszem és megsütöm. Végezetül sózom, mert ha előtte sóztam volna, akkor a máj megkeményedett volna. A rizottóval tálalom, de petrezselymes burgonyával is szívesen ajánlom. 

Fázisképek:

1.lépés: A lisztet ízesítjük paprikával, borssal
2.lépés: Mehet hozzá a csíkozott máj
3.lépés: Aztán következik az olaj 
4.lépés: Végül készre sütjük a májat

Keleti csemege

Tudom, tudom kissé eltűntem, de most visszatértem. Valahogy nem vitt rá a lélek, hogy begépeljem a recepteket, de ma hozok párat. Kezdjük először is a keleti csemegével, ami nálunk tipikus karácsonyi süteménynek számított. Nem volt olyan karácsonyom, amikor ne lett volna megsütve. 

Hozzávalók:

- ostyalapok (általában 5-6 db van egy csomagban, van aki nápolyilapnak hívja)
- 30 dkg cukor (karamell darabkákhoz)
- 6 egész tojás
- 10 dkg cukor
- 15 dkg dió (ha valakinek nincs diója, helyettesítheti kókuszreszelékkel is)
- 20 dkg vaj
- 35 dkg darált keksz
- 20 dkg étcsokoládé (+ 2 evőkanál vaj, 2 evőkanál cukor)

Elkészítés:

Először is a tojásokat és a 10 dkg cukrot felverjük, majd a diót (vagy kókuszt) a darált kekszet és a vajat is összekeverjük a többi hozzávalóval. Ezt a keveréket 30-40 percre a hűtőbe rakjuk, majd a kivétel előtt nekiállunk a 30 dkg cukor karamellizálásának. Ha a karamellünk elérte a szép aranysárga színt óvatosan, fokozatosan hozzáöntjük a masszánkhoz, amit közben folyamatosan keverünk. Ha kissé szálkásodna a a karamell ne ijedjünk meg. Néha előfordul. Végezetül ezt a keveréket a nápolyilapok közé kenjük, a tetejére meg csokimázat teszünk. (Viszont még mielőtt rákennénk a csokimázat, előtte 1 éjszakán át a hűtőben kell tárolni lesúlyozva! Bármilyen könyv, vagy nehéz tárgy megteszi.)

Fázisképek:

1.lépés: A cukor és tojás összekeverése
2.lépés: Itt már a behűtött krém és a karamell
3.lépés: Összekeverjük óvatosan a karamellel
4.lépés: A lapok megkenése


6.lépés: Csokoládé olvasztás
7.lépés: Alakul a csokimázunk
8.lépés: Az egy éjszakát pihentetett ostyánkat megkenjük 
Kész a keleti csemege!

Jó étvágyat hozzá!

2013. november 21., csütörtök

Finom almás pite

Az egyik kedvenc almás sütemény receptem, amit most megosztok veletek. A következő recept egy adagra vonatkozik, de nálunk annyira szeretjük, hogy általában dupla adagot készítek belőle. 

Hozzávalók:

Tészta:
- 35 dkg liszt
- 15 dkg margarin
- 15 cukor
- fél csomag sütőpor
- 2 tojássárgája
- 2 evőkanál tejföl

Töltelék:
- 1 kg alma
- cukor (az alma édességétől függ ízlés szerint)
- fahéj
. 10 dkg vaj
- ha szükséges pár csepp citromlé

Kenéshez:
- 2 tojásfehérje

Elkészítés:

A lisztből, cukorból, margarinból, tojássárgájából és a tejfölből tésztát gyúrunk. Két részre vesszük, majd fóliába csomagolva fél órára a hűtőszekrénybe rakjuk pihenni. A könnyebb kezelhetőség miatt fóliák között tepsi nagyságúra nyújtjuk az egyik lapot, majd a kiolajozott tepsibe terítjük. Rátesszük a cukorral, citrommal és fahéjjal megdinsztelt reszelt almát. ( Az almát addig főzzük, ameddig elfövi a levét, majd 10 dkg vajat keverünk hozzá és kihűtjük mielőtt rátennénk a tésztára). Miután rátettük az almát, kinyújtjuk a második lapot és ráterítjük az almás töltelékre. Megkenjük tojással, villával megszurkáljuk (derelyeszaggatóval akár meg is díszíthetjük a tetejét) és szép aranysárgára sütjük. Olyan 160-170 fokon. Porcukorral megszórva tálalhatjuk. 
Extra tipp: Ha véletlen túl nedvesnek találnánk az almás töltelékünket keverjünk hozzá egy kevés morzsát vagy darát, hogy a megfelelő állagot kapjuk és ne ázzon el a tésztánk. 

Fázisképek:

1.lépés: A hozzávalók kidolgozása
2.lépés: Jól dolgozzuk ki a tésztát
3.lépés: Bontsuk 2 részre és irány a hűtő
4.lépés: Közbe dinszteljük meg az almát
5.lépés: Nyújtsuk ki 
6.lépés: Terítsük a tepsinkbe
7.lépés: Mehet rá az alma
8.lépés: Sajnos rosszul feleztem el, ezért nem tudtam egyenlőre kinyújtani,
 de ez csak egy kis szépséghiba az ízén nem változtat :)
9.lépés: Megsült ideje felszeletelni

Jó étvágyat hozzá!!!

2013. november 18., hétfő

Kakukkfüves rizottó

Végre ide is eljutok, hogy begépeljem az első és szerintem finomra sikeredett rizottóm receptjét. Csak ajánlani tudom, először a németországi gyakorlatom során találkoztam vele (és igaz ott készítettem, de csak segítséggel) és azóta kacérkodtam az ötlettel, hogy meg kellene csinálnom egyedül is. Hát a héten eljött ennek az ideje is, tessék: 

Hozzávalók:

- 15 dkg rizottónak való rizs (ebben az esetben tényleg csak ez jó!)
- 1 közepes fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 5 dkg vaj
- 1 dl fehérbor
- 1 liter csirkealaplé
- 5-5 dkg krémsajt és parmezán sajt (a krémsajt elhagyható, de sokkal lágyabb lesz tőle a rizottónk, ha mégis elhagyjuk akkor pótoljuk parmezánnal az elvett mennyiséget)
- 5-6 szál kakukkfű

Elkészítés: 

A hagymát megpucoljuk és apró kockákra vágjuk. A vaj felével megpároljuk a kockára vágott hagymát. Ha megfonnyadt hozzáadjuk a rizst és 1-2 percig pirítjuk, majd merőkanalanként adagoljuk hozzá felváltva az alaplevet és a bort. Közben belereszeljük a fokhagymát is. Ezt a folyamatot egészen addig ismételjük, ameddig a rizsünk megpuhul, majd utána hozzáadhatjuk a krémsajtot és a parmezánt. A friss kakukkfüvet az utolsó kanál alaplénél adjuk hozzá miután az apró leveleit lehúzgáltuk a fás ágakról, hogy megpuhuljon, de mégse veszítse el a finom ízét. Hagyjuk 8-10 percet pihenni, majd keverjük hozzá a maradék vajunkat és kész is a rizottónk. 

Fázisképek:


1.lépés: Készítsünk alaplét
2.lépés: Pirítsuk meg a hagymát
3.lépés: Mehet hozzá a rizs
4.lépés: Jöhet a fokozatos felöntés, itt borral
5.lépés: Majd egy kanál alaplé
6.lépés: addig folytatjuk míg megfő a rizs
7.lépés: Hozzákeverjük a krémsajtot
8.lépés: Majd a parmezánt, később a vajat
Kész a rizottónk, sajnos a képen nem jön át rendesen, de attól még finom

Jó étvágyat hozzá!

2013. november 17., vasárnap

Házi pizza alap

Jöjjön akkor a házi pizzaalap receptje, amit a pizza megkenéséhez használtam. Megjegyzem itt szárított hozzávalókkal dolgoztam, de akinek van friss fűszernövénye használja azt! Nekem sajnos csak rozmaringom van jelenleg, de párom nem szereti annyira, ezért kihagytam. 

Hozzávalók:

- 500 gramm paradicsompüré
- 1 evőkanál olívaolaj
- 1 csapott evőkanál cukor
- 2 kávéskanál só
- 2 gerezd fokhagyma
- 5-6 csepp tabasco szósz (ha nincs jó az Erős Pista is, de azzal azért csínján kell bánni)
- bors ízlés szerint
- 3 evőkanál oregánó
- 2 evőkanál bazsalikom
+ mehet hozzá még rozmaring, kakukkfű azoknak akik szeretik

Elkészítés:

Az össze hozzávalót kis lángon összeforralom és hagyom kihűlni mielőtt a pizzatésztára kenném. Ennyi :)

Fázisképek:

1. lépés: Összeforralni az ízeket ;)
2.lépés: Ha kihűlt mehet a tésztára

2013. november 16., szombat

"Nyúlós pizza"

Tudom az elnevezés kissé bizarr, de tényleg finom. Ez nem az a fajta tésztaalap, amit nyújtófával lehet formázni, a nevében ugyanis benne van, hogy nyúlós. Ez az alap nem a megszokott, de finom magas és omlós pizzánk lesz tőle, csak kissé maszatosabb meló jár vele. Ezt a receptet csak ritkán szoktam készíteni, amikor nosztalgikus kedvem van, mert ezt még a nagymamámtól tanultam, aki nem a vékony pizzák híve volt ;) De a közeljövőben jövök majd a rendes vékony pizzás receptemmel is, de néha lehet ilyen is, szóval...

Hozzávalók: 

- 40 dkg liszt
- 2 dkg élesztő
- 1 dl langyos tej
- 1 dl langyos víz
- 2 evőkanál olaj
- 1 púpos mokkáskanál só
- pici cukor

Fogjuk a hozzávalókat és jól kidolgozzuk a tésztánkat. Ne ijedjünk meg, ha kissé ragacsos lesz, ilyennek kell lennie. Ha szép hólyagosra dolgoztuk a tésztát, akkor meleg helyre tesszük pihenni olyan 20-35 percet. A tészta tetejét hintsük meg enyhén liszttel és takarjuk le konyharuhával. Az edényből egyből egy kiolajozott tepsibe öntsük, majd ott nyomkodjuk szét a megfelelő méretűre. Előtte tanácsos a kezünket bevizezni, mert akkor nem tapad rá a tészta. Egy igen finom, puha tésztát fogunk kapni. A tetejét megkenjünk pizzakrémmel és mindenki kedve és ízvilága szerint ízesítheti a pizzát. 170 fokos sütőben készre sütjük. Extra tipp: Mielőtt betennénk a sütőbe picit pihentessük még, hogy a "nyomkodás után" magához térjen a tésztánk. A másik tipp, hogy én házi pizza alapot készítettem hozzá, sokkal finomabb úgy. 

Fázisképek:

1. lépés: Mindent összekeverünk
2. lépés: Dagasztás és pihentetés utáni állapot
3.lépés:  Ujjal szétnyomkodjuk
4.lépés: Megkenjük házi pizza alappal
5.lépés: Rátesszük a többi hozzávalót
6. lépés: Készre sütjük
Kész pizzaszelet páromnak (igen ez hatalmas, lehet kisebbre is szelni) ;)
Jó étvágyat kívánok! 

2013. november 14., csütörtök

Tárkonyos sertésraguleves kagylótésztával

Visszatértem. Egy hét otthon pihenés után ideje a blogot is folytatni. Elnézést azoktól, akik nézték volna. :) Jöjjön is a tegnapi ebéd receptje, a tárkonyos sertésraguleves. 

Hozzávalók:

- 2 nagyobb fej vöröshagyma
- 450 gramm sertéscomb 
- 300 gramm zöldségmix (répa,zeller,fehérrépa stb. ami szem-szájnak ingere)
- 2 gerezd fokhagyma
- só
- fehérbors
- tárkony (a friss tárkonylevél sokkal jobb, de ha nincs, akkor a szárított is megteszi)
- 1 babérlevél
- petrezselyemzöld
- 2-2,5 liter víz
- pici citromlé
- 1 dl főzőtejszín
+ habarás (tejföl,liszt,víz és ne feledjük el a hőkiegyenlítést)

Elkészítés:

Először is az apróra vágott hagymát megpároljuk egy kevés olajban. Ha kész, akkor hozzáadjuk a kisebb kockákra vágott sertéscombot és addig pároljuk, ameddig a hús kifehéredik. Fűszerezzük sóval, borssal, reszelt fokhagymával, babérlevéllel, petrezselyemzölddel, aprított (szárított/friss) tárkonylevéllel. Majd felöntjük vízzel vagy zöldségalaplével és kis lángon a hús puhulásáig főzzük. Ha mirelit zöldséggel dolgozunk akkor most adhatjuk hozzá a zöldségeket, viszont ha friss zöldségekkel dolgozunk, akkor már az elején a felöntést követően adjuk a leveshez őket, hogy legyen idejük megfőni. Miután minden megpuhult egy vékony tejfölös habarással, a hőkiegyenlítés után behabarjuk a levesünket. ( HŐKIEGYENLÍTÉS: amikor a kész habarásunkhoz, a meleg étel levéből kanalazunk, hogy ezáltal kiegyenlítsük a hőkülönbséget és az ételünk ne legyen csomós. Ez minden esetben fontos, ha habarást készítünk!!!!) Hagyjuk felforrni a levesünk, aztán lekapcsoljuk a lángot alatta és hozzákeverünk még egy pici tejszínt, csak az állaga miatt. Végezetül egy-két csepp citromlével érhetjük el a pikáns ízvilágot. Tálaláskor kagylótésztával adhatjuk. Jó étvágyat hozzá!

Fázisképek: 

1. lépés: Hagyma pirítása/párolása
2. lépés: Hozzáadjuk a húst, majd a fűszereket
3. lépés: Jöhetnek a zöldségek
4. lépés: Hőkiegyenlítési folyamat
5. lépés: Hozzáadtuk a levesünkhöz a habarást
6. lépés: Ízesíthetjük pár csepp citromlével
Tárkonyos sertésraguleves tálalva! :)
Jó étvágyat mindenkinek! A következő recept a nyúlós pizzatészta receptem lesz, ami ma vagy legkésőbb holnap reggel fog felkerülni.